Bez údržbové záhrady sú dnes často skloňované. Mnoho ľudí niečomu takému neverí, mnohí sa do niečoho podobného pustia, no množstvo práce na začiatku ch odradí. Fakt číslo jeden je, že takáto záhrada naozaj existuje a na jej založenie nepotrebujete mať skončené tri vysoké školy. Druhý fakt je, že ak sa chcete záhradu, o ktorú sa nemusíte starať, najprv musíte vytvoriť to, o čo sa nebudete musieť starať.
Záhrada, ktorá nepotrebuje starostlivosť, musí najprv začať fungovať. To znamená, že potrebujete vytvoriť samostatne fungujúci ekosystém. To nezaberie jeden víkend a ani jedu sezónu.
Príklady samostatne fungujúcej záhrady
- Aby ste nemuseli nič vo vašej záhrade polievať, zem nesmie ostať odkrytá. To znamená, že musíte mulčovať, na zemi nechať ležať popadané lístie a zabudnúť na anglický trávnik.
- Problémy s polievaním, vyrieši i dobré navrhnutie vašich políčok. Mali by byť vždy naklonené smerom ku svahu. Medzi nimi nechajte malé priehlbiny, v ktorých sa bude zdržiavať dažďová voda.
- Ak sa naučíte vysádzať tie správne rastliny, na správne miesta, zlepšíte kvalitu pôdy natoľko, že hnojenie bude absolútne zbytočným. Hovoríme hlavne o bôbovitých rastlinách. Na jeseň ich nechajte ležať na mieste a na jar jemne zapracujte do pôdy.
- Nebaví vás každý rok vysádzať nové letničky? Je potrebné ich vysadiť tak, aby sa vysemenili samé a prežili zimu. To znamená, že musia byť na mieste chránenom pred vetrom. Zeminu na zimu prikryte lístím, alebo iným prírodným materiálom.
- Zabudnite na poriadok. Zbieranie vyschnutých rastlín na jeseň je zbytočná robota, ktorá navyše vašej záhrade iba uškodí.. Ak necháte zvyšky rastlín na mieste, budú v zime prirodzene chrániť pôdu, a po ich zapracovaní do pôdy zlepšia jej kvalitu a úrodnosť.
S podobnými príkladmi, by sme mohli pokračovať do nekonečna. Ide o veľmi rozsiahlu tému, ktorú si treba preštudovať. Vyššie spomenuté drobnosti, vás však môžu nasmerovať tým správnym smerom.