V prvom rade by ste ale mali myslieť na bezpečnosť. Odborníci často upozorňujú, že poschodove postele nie sú vhodné pre deti do šiestich rokov veku. Takto malé deti majú totiž veľmi hlboký spánok a pri prebudení môžu byť dezorientované a mohlo by tak dôjsť k úrazu.
Vôbec najdôležitejším kritériom pri výbere by mal byť materiál a konštrukcia.Hlavná je stabilita a pevnosť. Klasikou je borovica či smrek, ale veľmi často už zákazníci volia aj kovové konštrukcie. Odborníci sa zhodujú opäť na tradičnom materiálu a tým je drevo. Alebo môžete zvoliť kombináciu od oboch.
U detí do zhruba 12 rokov veku je nutné, aby rohy a ďalšie vyčnievajúce časti boli zaoblené. Prístup hore musí byť bezpečný, ak nie je potreba rovného rebríka, vyberte radšej posteľ, ktorej rebrík je šikmý. Rozhodne nesmejú chýbať bočnice a zábrany, ktoré zamedzia prípadnému pádu z výšky.
Tak si to zhrnieme:
· Zábrany musia byť napevno usadené, aby išli uvoľniť len pomocou náradia.
· Zábrany musia ďalej minimálne o 26 cm prevyšovať plochu na ležanie.
· Rebrík musí umožniť vsunúť chodidlo do hĺbky minimálne 9 cm.
· Rebrík by mal byť široký aspoň 30 cm.
Poschodová posteľ z pohľadu do budúcnosti
Mali by ste brať do úvahy, že so zvyšujúcim sa vekom detí, budú stúpať aj ich nároky na úložné priestory. U spodného lôžka teda môžu byť výsuvné šuplíky, kde môžete dávať veci, ktoré sa používajú len výnimočne. Vyberajte neutrálny kus nábytku, ktorý tu môžete používať dlhé roky. Tejto voľby by sa mali týkať aj rozmery lôžka. Najideálnejšie sú rozmery 90 x 200 cm.
Matrac vyberajte u odborného predajcu, ktorá má punc kvality. Ideálna je zdravotná typ matraca, ktorý telu poskytne tú správnu oporu. Kvalitná rovná sa zónová, tá má rôzne stupne tvrdosti primerané konkrétnym častiam tela. Môžete si ju na predajni aj vyskúšať.
Správny výber síce nie je ľahká, ale určite si s tým nakoniec poradíte. Alebo si ju môžete nechať vyrobiť na mieru.