Ľudský mozog je veľmi podobný orgán, ako všetky svaly v našom tele. To znamená, že potrebuje aktivitu. Ak mu ju nedoprajete, ochabne a prestane správne fungovať. Mnoho ľudí je presvedčených, že naša schopnosť učiť sa nové veci, klesá úmerne s vekom. To je ale veľký omyl. Mozog vám bude fungovať na plné obrátky pokojne aj v osemdesiatke. Len mu na to musíte dať tie správne podmienky.
Prečo to išlo tak ľahko?
Pamätáte si na svoju základnú školu? Vtedy sa všetko nové učilo nejako jednoduchšie. Svoju rolu zohráva samozrejme aj vek. Rozhodujúcim faktorom bolo však najmä to, že ste svojej hlavne nedali ani na chvíľku oddýchnuť. Preto sa do nej všetky informácie dostávali a uchovávali omnoho jednoduchšie. Podobné je to samozrejme aj na strednej a vysokej škole. Po ukončení štúdia, bohužiaľ len malé percento ľudí vo vzdelávaní pokračuje. Uspokoja sa s tým čo vedia a to je prvý krok k tomu, aby ste sa nenaučili už nič nové. V tomto smere je dobré zamyslieť sa aj nad skutočnosťou, že vysoká škola v skutočnosti nie je garancia rozumu a múdrosti. Ak chcete niečo naozaj vedieť, byť v niečom skutočne dobrí, vaše štúdium neskončí nikdy.
Nebude to také ľahké
Začať sa opäť učiť nemusí byť vôbec jednoduché. Je to veľmi podobné ako keď celé dni sedíte pred televízorom a jedného rána sa rozhodnete ísť behať. Svalová horúčka sa vám nevyhne, srdce vám bude biť ako šialené, budete spotení, zadýchaní a unavení. No a presne takto funguje aj naša hlava. Ak teda chcete, aby vaša pamäť fungovala rovnako ako pred desiatimi, či dvadsiatimi rokmi, nesmiete jej dať vydýchnuť.
Možností existuje neúrekom
V dnešnom svete internetu, nie je najmenší problém svojej hlave nedať pauzu. Nehovoríme však o sociálnych sieťach. Môžete sledovať videá, čítať správy, zaujímavé články, alebo čítať knihy. Všetko nové je pre váš mozog veľmi dobrou záležitosťou. Uvidíte, že po chvíľke takéhoto !tréningu“, bude vaša hlava vo vrcholovej kondícii.