Nikoho nepoteší, ak z ničoho nič jedného dňa svoj počítač nenaštartuje. Pracovný alebo súkromný, každý z nás v ňom má hromadu dát, o ktoré môžeme kedykoľvek prísť v prípade, že ich nezálohujeme. Sú prípady, kedy sa tieto dáta dajú nejakým spôsobom ešte zachrániť, no častokrát sa stáva, že z nich nezostane nič. Tu je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom, stalo sa, no dalo sa tomu jednoducho predísť. Zálohovanie je jediný spôsob, ako si uchovať dáta ak sa Váš počítač zrazu rozhodne, že nebude spolupracovať. Aké sú najjednoduchšie spôsoby?
Zálohovať svoje dáta môžete dvoma spôsobmi – automaticky pomocou vstavaných programov Windows alebo na zálohovací softvér, ktorý si zaplatíte. V tomto prípade si len nastavíte denný čas, kedy má zálohovanie prebehnúť a viac na to myslieť nemusíte. Druhý spôsob je vykonanie zálohy manuálne, pri ktorom je potrebné na to nezabudnúť a kopírovať dáta s nejakou pravidelnosťou. Asi najjednoduchší spôsob zálohovania je kopírovanie dát na USB flash disk a to predovšetkým z bezpečnostného hľadiska. Je ľahko uskladniteľný a môžete ho mať po ruke vždy a všade. Jeho výhodou je, že ho môžete použiť nech ste kdekoľvek a naopak nevýhodou, že na zálohovanie musíte myslieť pravidelne. Ďalšou možnosťou je disk externý – čo je v podstate to isté ako USB flash disk s tým rozdielom, že sú kapacitne o pár úrovní vyššie a je možné na ne zálohovať obrovské množstvo dát aj z počítačov viacerých.
Čoraz viac využívaným spôsobom zálohovania je zálohovanie na cloud. OneDrive, Dropbox alebo Google Drive – určite ste sa s týmito názvami už stretli. K tejto forme zálohovania potrebujete pripojenie na internet a zabezpečenie mimoriadne silným heslom, aby sa k Vašim dátam nikto nedostal. Kapacita tohto spôsobu je síce obmedzená, no priestor sa dá rozšíriť priplatením si. Spôsobov je teda viacero. Ak služby zálohovania zatiaľ nevyužívate, radšej to napravte. Mnohokrát je to jediná možnosť, ako si uchovať celý obsah Vášho počítača ak o neho prídete.