Spolu s iPhone 8 vyšiel na svetlo sveta aj iPhone 8 Plus a prekvapil najmä neštandartnou zmenou dizajnu. Pri pohľade na zadnú stranu zistíme, že hliníkový monoblok bol nahradený kovovým rámom so zadnou stenou s odolného skla. Čím ďalej Plus prekvapil?
Niečo lepšie, niečo horšie
Zaujímavým zistením je i podpora bezdrôtového nabíjania štandartu Qi. Avšak prináša to i nevýhody. Batéria je ťažšia a má menšiu kapacitu, čo však nebude znižovať výdrž vďaka lepšej energetickej bilancií procesora. Nový 6-jadrový čip Apple A11 Bionic(ktorý ma okrem koprocesora integrovaný aj Neural engine na podporu úloh umelej inteligencie) má 2 vysokovýkonné jadrá typu Monsoon, ktoré sú o štvrtinu rýchlejšie, ako predchádzajúca generácia. Okrem toho sú zvyšné štyri úsporné jadrá Mistral výkonnejšie až o 70%! Ergonómiu používania dosť zhoršili aj väčší objem a hmotnosť. Displej má stále pomer strán 16:9, čo spôsobuje v spojení so sklom zadnej strane horší úchop, avšak to je daň za klasický appleovský homebutton.
Fotoaparát
Jedným z hlavných dôvodov kúpy iPhonu je jeho fotoaparát. V dnešnej dobe sociálnych sietí a selfíčok je tento faktor dosť podstatný, no prvú métu stále drží iPhone. Plusko sa pýši dvoma objektívmi s dvoma snímačmi. Výhoda takéhoto spracovania tkvie v možnosti získať priestorové informácie o fotke. To nám umožňuje upravovať fotku po odfotení až priam neuveriteľnými spôsobmi. Bohužial nemá jeden z displejov optickú stabilizáciu, čo sa podstatne odráža pri nakrúcaní videa z ruky. Rozmery fotiek sú 4032×3024 a snímače majú rozlíšenie 12 Mpx. Novinkou je možnosť nahrávania v 4K alebo možnosť slow-motion, ktorá sa v tomto prípade príjmne osvedčila. Nahráva sa v modernom formáte HEVC(H.265).
Oplatí sa kupovať?
Ak ste majiteľom sedničky či 6S Plusky, nijaké zásadné inovácie tento smartfón neprináša. Majitelia starších modelov, ktorý sa neboja investovať do novšieho si môžu zaobstarať iPhone X. No a ak nechcete vyhodiť tak veľa alebo máte radi klasický iPhone je tento smartfón pre vás ideálnou voľbou.