Beh je jedným z najpopulárnejších typov cvičenia vôbec. Potrebujeme k nemu minimum, a vieme ho vykonávať takmer všade, dokonca už i z pohodlia domova. Znamená to však, že sa naň môže dať hocikto? Ak vás táto forma cvičenia už dlhšie láka, alebo sa práve do toho „dostávate“, nasledovné riadky sa vám určite zídu.
1. Menej je viac
Zdá sa, že táto fráza sa dá aplikovať do rôznych oblastí nášho života a ani beh, či šport všeobecne nie je výnimkou. Štúdia dokazujú, že ľudia, ktorí behajú intenzívne a „bezhlavo“ sú viac náchylní na drobné poranenia kostí a svalov. Preto treba zvážiť koľko skutočne vaše telo zvládne, a následne mu takisto dopriať oddych a regeneráciu.
2. I beh má svoju teóriu
Predtým, ako sa vydáte na svoj prvý osobný maratón by ste si mali uvedomiť, či máte vhodné vybavenie (obuv, odev, atď.) a či viete ako správne „vykročiť“. Nesprávna obuv nosená dlhodobo vie mať na svedomí nejeden nepríjemný pľuzgier, či opuch. Nesprávny odev a vybavenie vám takisto dokáže beh znepríjemniť. Kam si dať vodu? A kam telefón? Potrebujem ho vôbec? Neváhajte sa poradiť v akomkoľvek športovom obchode, či na internetovom fóre.
3. Kedy je beh nebezpečný?
Áno, i šport vie často viac uškodiť ako pomôcť. Najmä ak nedoprajeme svalom a kostiam potrebný odpočinok a regeneráciu. Koniec koncov sa jedná o náročnú fyzickú aktivitu, pri ktorej nezápajame len nohy, ale väčšinu svalstva v našom tele, rovnako ako srdce a pľúca. Každodenný tréning bez regenerácie môže mať na svedomí napríklad opotrebovanie kĺbov, natrhnutie svalstva, či štiepenie kostí.
Čo si teda treba zapamätať? Začnite s mierou a postupne. Uistite sa, že máte správnu obuv a poznáte správnu techniku. Myslite na zdravie vašich svalov a kĺbov, a preto doprajte telu oddych a regeneráciu. A verte, že pomaly skutočne zájdete ďalej.