Niektorý z nás šport milujú, iný ho zase nemajú vôbec v obľube. Ak však patríme do prvej skupiny, musíme vedieť, že zo športom sa spája aj finančná náročnosť. Prečo sa tieto dva pojmy spájajú? Poďme sa na to pozrieť. V prvom rade je dôležité odlíšiť, či robíme šport len pre radosť alebo sa mu venujeme profesionálne. Ďalej treba odlíšiť jednotlivé druhy športov.
Ak robíme šport len pre svoju vlastnú radosť tak náklady nie sú až také vysoké. Ide len o základné pomôcky, ktoré ku športu potrebujeme. Samozrejme ak sa jedná napríklad o lyžovanie tam je už výbava drahšia. Práve preto sa finančná náročnosť líši od druhu športov. Zo športom sa spájajú rôzne výdavky. Nejde len o základnú výbavu ale aj o samotné tréningy, ktoré je potrebné zaplatiť. Stále príde náklad s ktorým nerátame.
Športovci sa často zúčastňujú na rôznych sústredeniach a ubytovanie, jedlo a všetko okolo toho stojí množstvo peňazí. Najlepšie je toto prepojenie ukázať na konkrétnom športe, tak sa poďme pozrieť na hokej. Ak chce človek začať hrať hokej potrebuje výbavu, ktorá je veľmi drahá. Navyše vám nevystačí na veľmi dlhý čas. Keďže šport je potrebné začať robiť v mladom veku, prirodzene dieťa vyrastie a prichádza ďalší nákup výbavy.
K tomuto všetkému sa pridávajú faktory ako podpora klubu v ktorom vaše dieťa hrá hokej a ďalej výjazdy, ktoré sú pravidelné. Na to všetko je potrebné vynaložiť množstvo peňazí. Musíme sa na to však pozrieť aj z druhej stránky o ktorej sa veľmi nehovorí no je to často tak. Ako veľmi podporujete klub v ktorom dieťa hrá, tak veľmi je obsadzované. Je to krutá realita, ktorú však nikto priamo nepovie. Takto prichádzame o talentovaných, no menej solventných športovcov.
Pojem šport a finančná náročnosť je mimoriadne prepojený. Je to smutné, no naozaj reálne. Šport by predsa nemal byť o tom koľko máme peňazí ale o tom čo sme ochotný do neho vložiť a o našom talente. Je to o drine a o ťažkých a častých tréningoch ale aj o úspechoch, ktoré sú dosahované vlastným úsilím a nie peniazmi.